  • SDR0503-472JL
SDR0503-472JL
advertisement
Manufacturer No:
SDR0503-472JL
HK JDW NO:
103-SDR0503-472JL
Datasheet:
SDR0503-472JL
Description:
Ind Power Wirewound 4.7mH 5% 1KHz 40Q-Factor Ferrite 40mA T/R
Step5Bar-code shipping tag
SDR0503-472JL
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    SDR0503
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.189W 5.00mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
    1
  • Depth
    5.1mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    40mA
  • Inductance
    4.7mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    48Ohm Max
  • Max DC Current
    40mA
  • Frequency - Self Resonant
    1MHz
  • Q @ Freq
    40 @ 252kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Current - Saturation
    50mA
  • Q Factor
    40
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    40mA
  • RMS Current (Irms)
    40mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.130 3.30mm