  • SDR0604-121KL
SDR0604-121KL
advertisement
Manufacturer No:
SDR0604-121KL
HK JDW NO:
103-SDR0604-121KL
Datasheet:
SDR0604-121KL
Description:
FIXED IND 120UH 480MA 930 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
SDR0604-121KL
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    930MOhm
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    480mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    120μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    930mOhm Max
  • Max DC Current
    480mA
  • Frequency - Self Resonant
    7MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    22 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    22
  • Current - Saturation
    600mA
  • Q Factor
    22
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    480mA
  • RMS Current (Irms)
    480mA
  • Diameter
    5.8mm
  • Height
    4.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm