  • SDR0703-221KL
SDR0703-221KL
advertisement
Manufacturer No:
SDR0703-221KL
HK JDW NO:
103-SDR0703-221KL
Datasheet:
SDR0703-221KL
Description:
Inductor Power Wirewound 220uH 10% 100KHz 31Q-Factor Ferrite 180mA 3Ohm DCR T/R
Step5Bar-code shipping tag
SDR0703-221KL
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    SDR0703
  • Size / Dimension
    0.256Lx0.177W 6.50mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    1
  • Depth
    4.7mm
  • Current Rating
    180mA
  • Inductance
    220μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    3Ohm Max
  • Max DC Current
    180mA
  • Frequency - Self Resonant
    7MHz
  • Q @ Freq
    31 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    31
  • Current - Saturation
    280mA
  • Q Factor
    31
  • DC Current
    180mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.796 MHZ
  • Height
    2.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.106 2.70mm