  • SDR0805-332K
SDR0805-332K
advertisement
Manufacturer No:
SDR0805-332K
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-SDR0805-332K
Step5Bar-code shipping tag
SDR0805-332K
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Wirewound
  • Inductance
    3.3 mH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • Max DC Current
    100mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    28
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    16.5Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    3300 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.252 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    1MHz
  • Height
    5.3mm