  • SDR1005-101KL
SDR1005-101KL
advertisement
Manufacturer No:
SDR1005-101KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SDR1005-101KL
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SDR1005-101KL
Description:
FIXED IND 100UH 1A 330 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDR1005-101KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • DC Resistance (DCR)
    330mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    41 @ 56kHz
  • Current - Saturation
    1.2A
  • Q Factor
    30
  • Case/Size Code
    5039
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    1A
  • RMS Current (Irms)
    1A
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SDR1005
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    330MOhm
  • Terminal Finish
    Copper/Tin (Cu/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.2mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    1A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    7.6mm
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    1kHz