  • SDR1005-150M
SDR1005-150M
advertisement
Manufacturer No:
SDR1005-150M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SDR1005-150M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SDR1005-150M
Description:
FIXED IND 15UH 2.5A 60 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDR1005-150M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SDR1005
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Low Profile
  • Current Rating
    2.5A
  • Inductance
    15μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    60mOhm Max
  • Max DC Current
    2.5A
  • Frequency - Self Resonant
    22MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    42 @ 2.7MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Current - Saturation
    3A
  • Q Factor
    50
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 3 MHZ
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm