  • SEK682M016ST
SEK682M016ST
advertisement
Manufacturer No:
SEK682M016ST
HK JDW NO:
192-SEK682M016ST
Datasheet:
SEK682M016ST
Step5Bar-code shipping tag
SEK682M016ST
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.088mA
  • Ripple Current
    1.79A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.79A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.148A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    36mm
  • Height Seated (Max)
    1.417 36.00mm