  • SF-0603FP050-2
SF-0603FP050-2
advertisement
Manufacturer No:
SF-0603FP050-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SF-0603FP050-2
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SF-0603FP050-2
Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 50VDC 0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SF-0603FP050-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SinglFuse™ SF-0603FP
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Current Rating (Amps)
    500mA
  • Base Part Number
    SF-0603
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Approval Agency
    UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A