  • SF-0603S050-2
SF-0603S050-2
advertisement
Manufacturer No:
SF-0603S050-2
HK JDW NO:
103-SF-0603S050-2
Datasheet:
SF-0603S050-2
Description:
Surface Mount Fuses 0.50A Slow Blow SinglFuse
Step5Bar-code shipping tag
SF-0603S050-2
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    SinglFuse™ SF-0603S
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W x 0.018 H 1.60mmx0.80mmx0.45mm
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    232mOhm
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    800μm
  • Current Rating
    500mA
  • Base Part Number
    SF-0603
  • Reference Standard
    UL
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Approval Agency
    UL
  • Body Length or Diameter
    1.6mm
  • Case Code (Imperial)
  • Body Breadth
    0.8 mm
  • Physical Dimension
    1.6mm x 0.8mm x 0.45mm
  • Current
    500mA
  • Response Time
    Slow Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    0.175Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Current
    500mA