  • SFR16S0003602FR500
SFR16S0003602FR500
advertisement
Manufacturer No:
SFR16S0003602FR500
HK JDW NO:
886-SFR16S0003602FR500
Package:
Axial
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 36kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
SFR16S0003602FR500
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    36kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Diameter
    0.45 mm