  • SFR2500007689FR500
SFR2500007689FR500
advertisement
Manufacturer No:
SFR2500007689FR500
HK JDW NO:
886-SFR2500007689FR500
Package:
Axial
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 76.8Ohm, 0.4W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
SFR2500007689FR500
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    76.8Ohm
  • Power (Watts)
    0.4W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Diameter
    2.5mm