  • SG120-12K/883B
SG120-12K/883B
advertisement
Manufacturer No:
SG120-12K/883B
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-SG120-12K/883B
Package:
TO-3
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 2 TO-3
Quantity:
In Stock : 4652
Step5Bar-code shipping tag
SG120-12K/883B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-MBFM-P2
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Polarity
    Negative
  • Quiescent Current
    4mA
  • Voltage - Output
    -12V
  • Output Voltage 1
    12V
  • Max Input Voltage
    -35V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.1V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Load Regulation-Max(%)
    0.08%