  • SG73S2ATTD470G
SG73S2ATTD470G
advertisement
Manufacturer No:
SG73S2ATTD470G
HK JDW NO:
430-SG73S2ATTD470G
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SG73S Series, Thick Film, 47Ohm, 0.25W 1/4W, ±2%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
SG73S2ATTD470G
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    47Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm