  • SGH23N60UFDTU
SGH23N60UFDTU
advertisement
Manufacturer No:
SGH23N60UFDTU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SGH23N60UFDTU
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
SGH23N60UFDTU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGH23N60UFDTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Test Condition
    300V, 12A, 23 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 12A
  • Gate Charge
    49nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    92A
  • Td (on/off) @ 25°C
    17ns/60ns
  • Switching Energy
    115μJ (on), 135μJ (off)
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.401g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Current Rating
    12A
  • Base Part Number
    SG*23N60
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    100W
  • Input Type
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    23A
  • Reverse Recovery Time
    60ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V