  • SGP30N60HSXKSA1
SGP30N60HSXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
SGP30N60HSXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SGP30N60HSXKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SGP30N60HSXKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGP30N60HSXKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    250W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    41A
  • Turn On Time
    39 ns
  • Test Condition
    400V, 30A, 11 Ω, 15V
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.15V @ 15V, 30A
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    301 ns
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • IGBT Type
    NPT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Gate Charge
    141nC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    112A
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Td (on/off) @ 25°C