  • SGP30N60XKSA1
SGP30N60XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
SGP30N60XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SGP30N60XKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SGP30N60XKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGP30N60XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    250W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    41A
  • Test Condition
    400V, 30A, 11 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 30A
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    140nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    112A
  • Td (on/off) @ 25°C