  • SGW10N60RUFDTM
SGW10N60RUFDTM
advertisement
Manufacturer No:
SGW10N60RUFDTM
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SGW10N60RUFDTM
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SGW10N60RUFDTM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGW10N60RUFDTM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    SG*10N60
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    75W
  • Reverse Recovery Time
    60ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    16A
  • Test Condition
    300V, 10A, 20Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.8V @ 15V, 10A
  • Gate Charge
    30nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    30A
  • Td (on/off) @ 25°C