  • SGW23N60UFDTM
SGW23N60UFDTM
advertisement
Manufacturer No:
SGW23N60UFDTM
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SGW23N60UFDTM
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SGW23N60UFDTM
Description:
N-CHANNEL IGBT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGW23N60UFDTM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS, HIGH SPEED SWITCHING
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    100W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Reverse Recovery Time
    60ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    23A
  • Turn On Time
    55 ns
  • Test Condition
    300V, 12A, 23 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 12A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    320 ns
  • Gate Charge
    49nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    92A
  • Td (on/off) @ 25°C