  • SGW30N60HSFKSA1
SGW30N60HSFKSA1
advertisement
Manufacturer No:
SGW30N60HSFKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SGW30N60HSFKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
SGW30N60HSFKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGW30N60HSFKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    *GW30N60
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    NPN
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    250W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    41A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3.15V
  • Turn On Time
    39 ns
  • Test Condition
    400V, 30A, 11 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.15V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    301 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    141nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    112A
  • Td (on/off) @ 25°C