  • SHR-20-6NB
SHR-20-6NB
advertisement
Manufacturer No:
SHR-20-6NB
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-SHR-20-6NB
Package:
Datasheet:
SHR-20-6NB
Description:
SLIT WRAP 0.787 X 98.43 BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SHR-20-6NB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Material
    Polyamide (PA6), Nylon 6
  • Published
    2009
  • Series
    Richco, SHR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Slit Wrap
  • Color
    Black
  • Type Attributes
    Slit Harness
  • Abrasion Protection
    Abrasion Resistant
  • Diameter
    20.955mm
  • Length
    98.43' 30.00m
  • Wall Thickness
    0.035 0.89mm
  • Diameter - Inside, Non-Expanded
    0.787 (20.00mm)
  • Diameter - Inside, Expanded
    0.906 (23.00mm)