  • SIHG47N60AEL-GE3
SIHG47N60AEL-GE3
advertisement
Manufacturer No:
SIHG47N60AEL-GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-SIHG47N60AEL-GE3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
SIHG47N60AEL-GE3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 65mOhm @ 23.5A, 10V ±30V 4600pF @ 100V 222nC @ 10V 600V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 185
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SIHG47N60AEL-GE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247AC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    EL
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    379W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    65mOhm @ 23.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4600pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    47A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    222nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V