  • SIP21107DR-33-E3
SIP21107DR-33-E3
advertisement
Manufacturer No:
SIP21107DR-33-E3
HK JDW NO:
880-SIP21107DR-33-E3
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
SIP21107DR-33-E3
Description:
Enable, Power Good Fixed SIP21107-33 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 10894
Step5Bar-code shipping tag
SIP21107DR-33-E3
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Max Power Dissipation
    187mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SIP21107-33
  • Pin Count
    5
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    187mW
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    85μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 150mA
  • PSRR
    72dB ~ 38dB (1kHz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    160mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.16V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Min Current Limit
    170mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
  • Weight
    19.986414mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C