  • SK-24PTU-PI
SK-24PTU-PI
advertisement
Manufacturer No:
SK-24PTU-PI
Manufacturer:
4D Systems Pty Ltd
HK JDW NO:
3-SK-24PTU-PI
Package:
Datasheet:
SK-24PTU-PI
Description:
Display Development Tools 2.4 Rsbry Pi St Kit w/2GB SD & Prg Adptr
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SK-24PTU-PI
  • Mount
    PCB
  • Weight
    113.398093g
  • Published
    2013
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -15°C
  • Voltage - Rated
    5V
  • Depth
    15.9mm
  • Current Rating
    125mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    I2C
  • Response Time
    30 ms
  • Display Type
    TFT - Color
  • Viewing Area
    36.72mm W x 48.96mm H
  • Display Mode
    Transmissive
  • Backlight
    LED - White
  • Touchscreen
    Resistive
  • Dot Pixels
    240 x 320
  • Diagonal Screen Size
    2.4 60.96mm
  • Graphics Color
    Red, Green, Blue (RGB)
  • Dot Pitch
    0.15mm Wx0.15mm H
  • Backlight Type
    LED
  • Resolution (height)
    320 pixel
  • Resolution (width)
    240 pixel
  • Diagonal Size
    2.4 in
  • Contrast Ratio
    250:1
  • Brightness
    150 cd/m^2
  • Viewing Area (width)
    36.72mm
  • Height
    74.75mm
  • Length
    62.4mm
  • Width
    44.7mm
  • Viewing Area (height)
    48.96mm