  • SK102M035ST
SK102M035ST
advertisement
Manufacturer No:
SK102M035ST
HK JDW NO:
192-SK102M035ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SK102M035ST
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SK102M035ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    SK
  • Size / Dimension
    0.512Dia 13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    15mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.35mA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    13mm
  • Height
    21mm
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm