  • SK221M016ST
SK221M016ST
advertisement
Manufacturer No:
SK221M016ST
HK JDW NO:
192-SK221M016ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SK221M016ST
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SK221M016ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    SK
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    15mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    970mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0352mA
  • Ripple Current
    320mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Dissipation Factor
    16 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm