  • SLP151M450C5P3
SLP151M450C5P3
advertisement
Manufacturer No:
SLP151M450C5P3
HK JDW NO:
192-SLP151M450C5P3
Datasheet:
SLP151M450C5P3
Description:
SLP0712TE (750W) 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 880mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLP151M450C5P3
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    SLP0712TE (750W)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    150μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.212Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.77942mA
  • Ripple Current
    880mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    880mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.29A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35mm