  • SLP152M100E1P3
SLP152M100E1P3
advertisement
Manufacturer No:
SLP152M100E1P3
HK JDW NO:
192-SLP152M100E1P3
Datasheet:
SLP152M100E1P3
Description:
SLP0712TE (750W) 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.95A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLP152M100E1P3
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    SLP0712TE (750W)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    177mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.1619mA
  • Ripple Current
    1.95A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.95A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.44A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm