  • SLP181M250C1P3
SLP181M250C1P3
advertisement
Manufacturer No:
SLP181M250C1P3
HK JDW NO:
192-SLP181M250C1P3
Datasheet:
SLP181M250C1P3
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLP181M250C1P3
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2008
  • Series
    SLP0712TE (750W)
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.106Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.6364mA
  • Ripple Current
    950mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm