  • SLP391M350H5P3
SLP391M350H5P3
advertisement
Manufacturer No:
SLP391M350H5P3
HK JDW NO:
192-SLP391M350H5P3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
SLP391M350H5P3
Description:
SLP0712TE (750W) 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.47A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLP391M350H5P3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Mount
    Through Hole
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Published
    2016
  • Series
    SLP0712TE (750W)
  • Packaging
    Bulk
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    390μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    851mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.10838mA
  • Ripple Current
    1.47A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.47A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.16A @ 20kHz
  • Length
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Diameter
    35mm