  • SLP471M450H9P3
SLP471M450H9P3
advertisement
Manufacturer No:
SLP471M450H9P3
HK JDW NO:
192-SLP471M450H9P3
Datasheet:
SLP471M450H9P3
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLP471M450H9P3
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2009
  • Series
    SLP0712TE (750W)
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    706mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.37967mA
  • Ripple Current
    1.85A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm