  • SLPX152M250H4P3
SLPX152M250H4P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX152M250H4P3
HK JDW NO:
192-SLPX152M250H4P3
Datasheet:
SLPX152M250H4P3
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLPX152M250H4P3
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Resistance
    133mOhm
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    133mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.83712mA
  • Ripple Current
    4.33A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.33A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.37A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm