  • SLPX272M160H9P3
SLPX272M160H9P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX272M160H9P3
HK JDW NO:
192-SLPX272M160H9P3
Datasheet:
SLPX272M160H9P3
Description:
SLPX 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.57A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX272M160H9P3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    74mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.9718mA
  • Ripple Current
    5.57A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.57A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.19A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm