  • SM6227FTR118
SM6227FTR118
advertisement
Manufacturer No:
SM6227FTR118
HK JDW NO:
762-SM6227FTR118
Datasheet:
SM6227FTR118
Description:
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 118mOhm, ±1%, -55°C~275°C
Step5Bar-code shipping tag
SM6227FTR118
    28 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    6227 J-Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
    SM
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.646Lx0.276W 16.40mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    118mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    3W
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Working Voltage
    100V
  • Height
    6.8072mm
  • Height Seated (Max)
    0.265 6.73mm