  • SMA6J16A
SMA6J16A
advertisement
Manufacturer No:
SMA6J16A
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMA6J16A
Datasheet:
SMA6J16A
Description:
SMA6J16A datasheet pdf and TVS - Diodes product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
SMA6J16A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMA6J16A .
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Applications
    Automotive, Telecom
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17.8V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    23.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    26V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    16V