  • SMBJ14A-HR
SMBJ14A-HR
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ14A-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMBJ14A-HR
Datasheet:
SMBJ14A-HR
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ14A-HR
    Select All
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    14V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    15.6V
  • Clamping Voltage
    23.2V
  • Peak Pulse Current
    25.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    14V
  • Max Surge Current
    25.9A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    17.2V
  • Height
    2.44mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.94mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Weight
    92.986436mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ