  • SMBJ300C
SMBJ300C
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ300C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMBJ300C
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ300C
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ300C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMBJ300C .
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Supplier Device Package
    DO-214AA (SMBJ)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Series
    SMBJ
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Operating Supply Voltage
    300V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Voltage - Breakdown (Min)
    317.7V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    510.3V
  • Clamping Voltage
    510.3V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    300V
  • Peak Pulse Current
    1.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    300V
  • Max Surge Current
    1.3A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Breakdown Voltage
    335V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Number of Bidirectional Channels
  • Height
    2.44mm
  • Length
    5.59mm
  • Width
    3.94mm