  • SMBJ376A
SMBJ376A
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ376A
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMBJ376A
Datasheet:
SMBJ376A
Description:
SMBJ376A datasheet pdf and TVS - Diodes product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ376A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMBJ376A .
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Weight
    95.991485mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMBJ
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    PRSM-MIN
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMBJ37
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Supply Voltage
    376V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    418V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    602V
  • Reverse Standoff Voltage
    376V
  • Peak Pulse Power
    600W