  • SMBJ70A-HR
SMBJ70A-HR
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ70A-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMBJ70A-HR
Datasheet:
SMBJ70A-HR
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ70A-HR
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Terminal Form
    J BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    77.8V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    113V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    70V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    70V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ