  • SMBYW02-200
SMBYW02-200
advertisement
Manufacturer No:
SMBYW02-200
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMBYW02-200
Datasheet:
SMBYW02-200
Step5Bar-code shipping tag
SMBYW02-200
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    2A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMBYW
  • Pin Count
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 6A
  • Forward Current
    2A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    50A
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    2A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    50A
  • Reverse Voltage
    200V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    50A
  • Recovery Time
    35 ns
  • Height
    2.45mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    3.95mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Stud, Surface Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C