  • SMCJ180A
SMCJ180A
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ180A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMCJ180A
Datasheet:
SMCJ180A
Description:
Quantity:
In Stock : 36290
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ180A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMCJ180A .
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMCJ
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Operating Supply Voltage
    180V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    201V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    292V
  • Clamping Voltage
    292V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    180V
  • Peak Pulse Current
    5.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    180V
  • Max Surge Current
    5.1A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    201V
  • Reverse Breakdown Voltage
    201V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Height
    2.62mm
  • Length
    8.13mm
  • Width
    6.22mm