  • SMCJ28CA
SMCJ28CA
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ28CA
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SMCJ28CA
Package:
Datasheet:
SMCJ28CA
Description:
Quantity:
In Stock : 8030
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ28CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMCJ28CA .
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    300mg
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Operating Supply Voltage
    28V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    31.1V
  • Current - Test
    1mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Peak Pulse Current
    33A
  • Reverse Standoff Voltage
    28V
  • Max Surge Current
    33A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Reverse Breakdown Voltage
    31.1V
  • Current - Leakage
    5μA
  • Max Breakdown Voltage
    34.4V
  • ESD Protection
    No
  • Voltage - Breakdown
    31.1V
  • Number of Bidirectional Channels
  • Voltage - Clamping
    45.4V
  • Height
    2.75mm
  • Length
    7.15mm
  • Width
    6.25mm