  • SMCJ45CA
SMCJ45CA
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ45CA
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SMCJ45CA
Package:
SMC
Datasheet:
SMCJ45CA
Description:
Quantity:
In Stock : 810
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ45CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMCJ45CA .
  • Package / Case
    SMC
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    300mg
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    45V
  • Operating Supply Voltage
    45V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    1.5kW
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    50V
  • Current - Test
    1mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Peak Pulse Current
    20.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    45V
  • Max Surge Current
    20.6A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Reverse Breakdown Voltage
    50V
  • Current - Leakage
    5μA
  • Max Breakdown Voltage
    55.3V
  • Voltage - Breakdown
    50V
  • Number of Bidirectional Channels
  • Voltage - Clamping
    72.7V
  • Height
    2.75mm
  • Length
    7.15mm
  • Width
    6.25mm