  • SMDJ14A-HRA
SMDJ14A-HRA
advertisement
Manufacturer No:
SMDJ14A-HRA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMDJ14A-HRA
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMDJ14A-HRA
Step5Bar-code shipping tag
SMDJ14A-HRA
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    23.2V
  • Clamping Voltage
    23.2V
  • Peak Pulse Current
    129.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    14V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    15.6V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ