  • SMDJ8.5CA
SMDJ8.5CA
advertisement
Manufacturer No:
SMDJ8.5CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMDJ8.5CA
Datasheet:
SMDJ8.5CA
Description:
Quantity:
In Stock : 268263
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SMDJ8.5CA
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMDJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Operating Supply Voltage
    85V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    9.44V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    208.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    14.4V
  • Clamping Voltage
    137V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    8.5V
  • Peak Pulse Current
    208.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.5V
  • Max Surge Current
    21.9A
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    94.4V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    94.4V