  • SMF14AT1
SMF14AT1
advertisement
Manufacturer No:
SMF14AT1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SMF14AT1
Package:
SOD-123F
Datasheet:
SMF14AT1
Description:
Quantity:
In Stock : 14481
Step5Bar-code shipping tag
SMF14AT1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMF14AT1 .
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    LOW IMPEDENCE, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    200W
  • Voltage - Rated DC
    14V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMF*A
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.385W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    15.6V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    8.6A
  • Clamping Voltage
    23.2V
  • Peak Pulse Current
    8.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    14V
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    16.4V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.8mm