  • SMF15A-TP
SMF15A-TP
advertisement
Manufacturer No:
SMF15A-TP
HK JDW NO:
543-SMF15A-TP
Package:
SOD-123F
Datasheet:
SMF15A-TP
Description:
TVS DIODE 15V 24.4V SOD123FL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMF15A-TP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMF15A-TP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Breakdown Voltage
    18.5V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    200W
  • Clamping Voltage-Max
    24.4V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    PRSM-MIN
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16.7V
  • Power - Peak Pulse
    200W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    8.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    24.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V