  • SN470M016ST
SN470M016ST
advertisement
Manufacturer No:
SN470M016ST
HK JDW NO:
192-SN470M016ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SN470M016ST
Description:
SN 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SN470M016ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    SN
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.8Ohm @ 120Hz
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    115mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.17
  • Ripple Current @ Low Frequency
    115mA @ 120Hz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm