  • SN4R7M035ST
SN4R7M035ST
advertisement
Manufacturer No:
SN4R7M035ST
HK JDW NO:
192-SN4R7M035ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SN4R7M035ST
Description:
SN 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 34mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SN4R7M035ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SN
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    39.53Ohm @ 120Hz
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.00894mA
  • Ripple Current
    34mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    34mA @ 120Hz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm