  • SN65LVDS100DGKG4
SN65LVDS100DGKG4
advertisement
Manufacturer No:
SN65LVDS100DGKG4
HK JDW NO:
815-SN65LVDS100DGKG4
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
SN65LVDS100DGKG4
Purchasing and Inquiry
SN65LVDS100DGKG4 Overview
This power buffer comes in a convenient 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package for convenient transportation.Currently, this power buffer is available for shipping in Tube packages.Surface Mount Universal mout to make it easier for you to adjust.As far as types go, this is a typical Buffer, ReDriver.It uses 3V~3.6V voltage for its operation, so it does not require batteries.CML, LVDS, LVPECL input is enabled.If you want to avoid malfunctions, you need to set the operating temperature to -40°C~85°C.To get more pin-to-pin solutions for your special needs, try searching a higher letter such as "65LVDS100" instead of "s".There is a 8 terminal on the op amp buffer, which can be seen in the picture below.There is a maximum reflow temperature of 260 for the op amp buffers.It is a splitter that can accomplish a wide range of demanding tasks with power supplied by 3.3V voltage.Power buffer pinouts start from 8 pins.LVDS capacitance for the input.There are 8 pins on it.A mounting hole is provided for mounting on PCBs and other boards.A power buffer like the power buffer plays a crucial role in the industry.There is a voltage of 30mA which is used to power this power buffer.Normal operation requires 3.3V operating supply voltage.Using 1-Bits as the receiver, it transmits data.It dissipates a maximum of 377mW watts of power.The splitter should operate at 31mA nominal supply current under normal circumstances.The repeater signal is an interface with a 1 element.The spliter's current output is 12μA.
SN65LVDS100DGKG4 Features
A standard Line Driver or Receivers.
1-Bit receiver.
SN65LVDS100DGKG4 Applications
  • Test Equipment
  • Industrial PCs
  • Communications Switchers
  • PECL-to-LVDS Translation
  • Servers
  • Network Switches/Routers
  • Add/Drop Muxes
  • Network Switches/Routers
  • Cable Repeaters
  • Loopback
Step5Bar-code shipping tag
SN65LVDS100DGKG4
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    18.99418mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Buffer, ReDriver
    Line Driver or Receivers
  • Max Power Dissipation
    377mW
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65LVDS100
  • Output
    LVDS
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Operating Supply Current
    30mA
  • Nominal Supply Current
    31mA
  • Power Dissipation
    377mW
  • Output Current
    12μA
  • Propagation Delay
    800 ps
  • Turn On Delay Time
    800 ps
  • Logic Function
    Translator
  • Input
    CML, LVDS, LVPECL
  • Interface Standard
    EIA-644-A; TIA-644-A
  • Data Rate (Max)
    2Gbps
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • Delay Time
    470ps
  • Capacitance - Input
    0.6pF
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm