  • SN74ABT162500DL
SN74ABT162500DL
advertisement
Manufacturer No:
SN74ABT162500DL
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74ABT162500DL
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
SN74ABT162500DL
Purchasing and Inquiry
SN74ABT162500DL Overview
As part of 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width), it is embedded. Packaged in the manner of Tube. Flexible 18-Bit circuits are used to achieve its superior performance. A Universal Bus Transceiver logic type is used in this electrical device. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. A higher operating temperature than -40°C~85°C is recommended. Due to its high and low output current options, 32mA 64mA; 12mA 12mA's maximum level of flexibility is achieved when it comes to designing its features. This is a type of FPGA from the 74ABT series. It operates at a voltage of 4.5V~5.5V. It belongs to the 74ABT162500 family. The 56 termination is a practice in which a transmission line is terminated with an impedance matching device at the end of the line in order to match the characteristic impedance of the line. Keeping the supply voltage above 5V is necessary for normal operation of the device. There are a total of 96 pins on this device. The electronic part was designed using 18 Bits. Transmission lines are terminated with 2 terminations, which are devices matching the line's characteristic impedance. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. A 56-pin is used for its design. The device belongs to the ABT family of electronic devices. Power comes from a 5V source. In the configuration, it uses the trigger NEGATIVE EDGE to trigger the event. It is also characterized by WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION. The output current of 64mA makes it feature maximum design flexibility. 5V is the supply voltage for this electrical part. There are 18 outputs configured on it.
SN74ABT162500DL Features
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ABT series
74ABT162500 family
56 pin count
56 pins
5V power supplies
18 outputs
SN74ABT162500DL Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ABT162500DL Universal Bus Functions applications.
  • Grid adaptation function
  • Projector
  • Safety thermostat
  • Home theater
  • Residual current/leakage current protection
  • Sewing machine
  • Pocket PC
  • Scanner
  • Automatic watering system
  • Arithmetic unit
Step5Bar-code shipping tag
SN74ABT162500DL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    689.999043mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74ABT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    56
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION
  • HTS Code
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    74ABT162500
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    18
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    18-Bit
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Output Current
    64mA
  • Number of Bits
    18
  • Propagation Delay
    5.2 ns
  • Family
    ABT
  • Logic Function
    Transceiver
  • Direction
    Bidirectional
  • Output Characteristics
    3-STATE WITH SERIES RESISTOR
  • Current - Output High, Low
    32mA 64mA; 12mA 12mA
  • Logic Type
    Universal Bus Transceiver
  • Output Polarity
    TRUE
  • Max I(ol)
    0.064 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    5.7 ns
  • Trigger Type
    NEGATIVE EDGE
  • Control Type
    INDEPENDENT CONTROL
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    36mA
  • Translation
    N/A
  • Height
    2.79mm
  • Length
    18.41mm
  • Width
    7.49mm
  • Thickness
    2.59mm